• Ramowy rozkład dnia

RAMOWY ROZKŁAD DNIA dla dzieci młodszych.

6.00 – 8.00 – Przychodzenie dzieci do przedszkola. Czynności opiekuńcze   i organizacyjne. Zabawy spontaniczne. Wspieranie rozwoju dziecka poprzez różnorodne zabawy i ćwiczenia prowadzone pod kierunkiem nauczyciela. Konsultacje indywidualne z rodzicami.

8.00 – 8:30 Zabawy swobodne według zainteresowań dzieci.  Zabawy integrujące grupę.

8:30– 8.45 – Ćwiczenia poranne.

8.45 – 9.00 – Czynności samoobsługowe. Wdrożenie zasad higieny  i kulturalnego zachowania. Przygotowanie do śniadania.

9:00- 9:30- Czynności organizacyjne. Śniadanie. Wdrożenie zasad kulturalnego spożywania posiłków. Poznanie wartości zdrowego odżywiania. Rozwijanie umiejętności pełnienia roli dyżurnego.

9.30 – 10.30 – Wspieranie rozwoju dziecka poprzez prowadzenie dydaktycznych zajęć programowych. Organizowanie zajęć na świeżym powietrzu. Zabawy spontaniczne  przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy organizowane praca indywidualna, opiekuńcza lub wyrównawcza. Inne przedsięwzięcia i zadania wspierające rozwój dziecka.

10.30 – 11.40 – Spacery, zabawy dowolne na świeżym powietrzu lub w sali, zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne.

11.40 – 12.00 – Czynności organizacyjne. Przygotowanie do obiadu. Zabiegi higieniczne. Czynności samoobsługowe.

12.00-12:30 Obiad. Wdrożenie zasad kulturalnego spożywania posiłków. Poznanie wartości zdrowego odżywiania. Rozwijanie umiejętności pełnienia roli dyżurnego.

12.30 – 14.30 – Relaks poobiedni – leżakowanie. Słuchanie literatury dziecięcej,  kołysanek.

14.30- 14.45- Podwieczorek. Wdrożenie zasad kulturalnego spożywania posiłków. Poznanie wartości zdrowego odżywiania.

14.45-15.00- Dowolna działalność dzieci. Ćwiczenia indywidualne   z dziećmi dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Kontakty indywidualne  z rodzicami.

RAMOWY ROZKŁAD DNIA dla dzieci starszych

6.00-8.00- Schodzenie się dzieci: Zabawy swobodne podjęte z inicjatywy dzieci przy niewielkim udziale nauczyciela. Przygotowanie pomocy do zajęć i zabaw z dziećmi. Zajęcia wspomagające rozwój dzieci-prowadzone przez nauczyciela.

8.00-8.45 -Zabawy tematyczne, Gry i zabawy w małych zespołach według pomysłów dzieci. Zabawy integrujace grupę, zabawy przy muzyce. Ćwiczenia poranne.

8.45-9.00  -Wyrabianie nawyków higienicznych i kulturalnych związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do śniadania.

9.00-9.20-  Śniadanie

9.20- 9.30- Zabiegi higieniczne

9.30-10.30 -Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne realizowane zgodnie z wybranym programem wychowania przedszkolnego. Zabawa ruchowa.

10.30- 11.30  – Czynności samoobsługowe.  Pobyt w ogrodzie lub zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze.

Spacery i wycieczki , gry terenowe, zabawy tropiące. W razie niepogody -ćwiczenia gimnastyczne w sali.

Religia, j angielski, zajecia muzyczno-ruchowe.

11.30-12.00- Wyrabianie czynności higienicznych i nawyków kulturalnych związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do obiadu.

12.00- 12.30 - obiad,

12.30 - 14.00-  Chwila relaksu, słuchanie literatury dziecięcej. Zabawy dydaktyczne utrwalające poznane wiadomości. Zabawy dowolne dzieci w sali lub na świeżym powietrzu.

14.00-14 10- Wyrabianie czynności higienicznych i nawyków kulturalnych związanych z samoobsługą dziecka i przygotowaniem do podwieczorku.

14.10- 14.30- Podwieczorek

14.30-17.00- Zajęcia wspomagajace rozwój dziecka prowadzone przez nauczyciela . Swobodne zabawy przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy tematyczne w kącikach zainteresowań. Realizacja  programów własnych i innowacji pedagogicznych. Rozchodzenie się dzieci.